Broadband Committee

Meetings:

  • 2nd Tuesday of each month at 6 p.m.
  • Conference Room A

Members:  Unlimited Members Per 2 Year Terms

  • Thomas Kittredge (City Staff)
  • Mary Mortier (Councilor)
  • Vacancy
    Term Expires: July 1, 2019
  • John Arrison
    Term Expires: July 1, 2021
  • Bryant Richardson (Resigned March 13, 2019)
    Term Expires: July 1, 2020
  • JoEllen Easton Gaseidnes
    Term Expires: July 1, 2020
  • Zafra Whitcomb
    Term Expires: July 1, 2019
  • Doug Chamberlain
    Term Expires: July 1, 2019

Committee Established: March 17, 2015

Mission Statement

The Broadband Committee is tasked with: gathering information regarding the availability of broadband internet within the City of Belfast and identifying deficiencies in coverage and/or speeds: providing residents with that information: and providing guidance to the Belfast City Council regarding what role the City should take regarding investment in broadband infrastructure. The Broadband Committee sees increased access to broadband internet service not only as a way to support economic development (through attracting new businesses, but also assisting in the growth of existing local businesses, and home-based businesses), but also to support community development (with parity of access leading to a better-educated community and fostering civic and political engagement.)

Committee Membership

This Committee was created with no limit of members, all to serve a two year terms.